ثبت رکورد جهانی در ساخت یک هتل 15 طبقه در چین

مهندسان چيني‌ كه به خاطر سرعت در نحوه ساخت يك هتل آپارتمان 15 طبقه، موفق شدند ركورد جهاني سريع‌سازي را به نام خود ثبت كنند، جزئيات كامل اين پروژه را بالاخره منتشر كردند. مجتمعي كه در شانگهاي در 6 شبانه‌روز احداث شده، حاوي قطعات فلزي و بتني بزرگ توليدشده در كارخانه است كه كمتر از يك هفته در محل مونتاژ شده است. برخي قسمت‌هاي هتل همچون در و پنجره‌ها پلاستيكي است و در عين حال كل سازه در مقابل 9 ريشتر زلزله مقاومت دارد.


روش ساخت هتل آرک از آنجا دارای اهمیت است که در ساخت آن تا حد امکان از مصالح ساختمانی پیش ساخته استفاده شده؛ به طوری که 99درصد از این مصالح به طور مفید در ساختمان به کار رفتند و تنها یک درصد آنها تبدیل به نخاله و پرت شده‌ است. علاوه بر اینها احداث بنای کلی ساختمان فقط 46 ساعت طول کشیده و عمليات نازک‌کاری آن نیز ظرف 72 ساعت انجام شده است. تجهيز و جمع‌آوري كارگاه نيز در فاصله يك روز انجام شده است.

تکنولوژی به کار رفته در هتل آرک از سه ویژگی مهم برخوردار است؛ پنجره‌های سه جداره، عایق گرما در دیوارها، سیستم بازیافت هوای گرم و رفلکس تابش خورشید ویژگی‌هایی هستند که موجب مي‌شوند در این بناها تا 80 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شود. شرکت برود مي‌گوید: در هر یک متر مربع از هتل 15 طبقه آرک تنها 53 کیلو فلز و 43 کیلو بتن به کار رفته است، این در حالی است که در ساختمان‌های دیگر از این دست که بدون فناوری نوین احداث شده‌اند، بیش از 180 کیلو فلز و 355 کیلو بتن در هر مترمربع از ساختمان به‌كار مي‌رود. این ویژگی در کنار برخی ابتکارهای جدید دیگر از جمله پلاستیکی بودن جنس قاب پنجره‌ها موجب شده تا ایمنی ساختمان به حداکثر ممکن برسد.
از دیگر نکات قابل توجه ساخت هتل آرک علاوه بر سرعت فوق‌العاده ساخت آن، این است که در جریان احداث ساختمان حتی یک کارگر نیز مجروح و هيچ جرثقيلي در طول عمليات به سايت آورده نشد. برخی ادعا مي‌کنند: بنایی که در عرض 6 روز ساخته شود، کیفیت لازم را نخواهد داشت؛ ادعایی که هم‌اكنون در انتظار پاسخ سازندگان هتل آرک است.