حال و هوای مردم چین در مراسم جشن سال نو

جشن عید بهار چین یا سال نو چینی طولانی ترین و مهمترین جشن سنتی چینی ها است. به روایتی، سال ۴۷۱۰ چینی ها شروع شده. صدها میلیون چینی در سراسر جهان به مدت پانزده

روز سال نوشان را جشن می گیرند. در این عید، اعضای فامیل دور هم جمع می شوند. همه ی کسانی که دور از خانواده و در شهر دیگری زندگی و یا کار می کنند، به خانه باز می گردند و در طول مدت ۱۵ روزه این جشن، شلوغ ترین روزهای کاری را در ناوگان حمل و نقل این کشور ایجاد می نمایند. تمامی فرودگاه ها، پایانه های اتوبوس بین شهری و همچنین ایستگاه های قطار مملو از جمعیتی می شود که برای دیدار از خانواده و یا اقوام، به شهر و دیار خود سفر می کنند.

در روزهای پیش از شروع عید بهار، خانواده های چینی خانه تکانی میکنند و غبار و ناپاکی را از منزل خود می زدایند.برخی از مردم در و یا قاب پنجره منازل خود را با رنگ قرمز که رنگ شادی و شانس است رنگ می کنند. در و دیوار اتاقها با کاغذ و فانوسهای قرمز رنگ و گره های شانس تزئین میشود. در جای جای منزل، بر روی دیوارها و یا درب ورود اتاقها کلماتی که بیانگر سعادت و شادکامی در سال جدید است، با حروف چینی نقش زده میشود تا سال جدید برکت و خوشی را برای آنان به ارمغان آورد.

جشن سال نو، با جشن فانوس پایان می پذیرد. در بیشتر کشورهایی که چینی ها اکثریت جمعیت آنرا تشکیل میدهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته میشود؛ از آن جمله میتوان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره نمود .