عجایب هفتگانه چین از ونیز دوم تا سواحل قرمز
عجایب هفتگانه چین که مشتمل بر دیوار بزرگ، کاخ پوتالا، شهر شیرها، ساحل قرمز، کوه‌های رویایی، دریاچه‌ای در کویر و ونیز دوم می باشد ، سالانه میزبان توریستان زیادی از سراسر دنیاست.کشور زیبا و پهناور چین در سالهای اخیر به یکی از مقاصد برتر گردشگری جهان تبدیل گشته و تنها در سال 2013 نزدیک به 440 میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشته و بیشترین میزان رشد در کسب درآمد از محل صنعت گردشگری در بین کشورهای آسیایی را به خود اختصاص داده است . چین در حال حاضر مقصد سوم گردشگری دنیاست.

سال ها پیش دولت چین به معرفی جهانی عجایب هفتگانه گردشگری چین پرداخته که در سالهای اخیر میلیونها گردشگر را راهی این کشور کرده که عبارتند از:

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین ط‌ویل ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین حدود 8850 کیلومتر امتداد یافته‌ و در سال 1987 نیز در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید. تاریخچه ساخت دیوار بزرگ چین به قرن پنجم تا هشتم پیش از میلاد مسیح (ع) باز می ‌گردد که حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات قبایل شمالی، برجهای آتش برای خبر رسانی و قلعه‌ های مرزی در مرزها ایجاد کرد. سپس در سال 221 پیش از میلاد مسیح (ع)، امپراتور چین «شی هوآن» پس از به وحدت رساندن چین، قلعه ها را به هم متصل کرد که باعث شد طول دیوار بزرگ چین به حدود 5000 کیلومتر برسد. البته دیواری که امروز قابل مشاهده بوده و به عنوان نماد درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین سالانه میزبان میلیونها گردشگر است، به سلسله «مینگ» با حدود شش قرن قدمت تعلق دارد که از بقیه قسمت ها جدیدتر و سالمتر است.

کاخ پوتالا

قصر پوتالا در ارتفاع 3700 متری از سطح زمین در شهر «لهاسا» در منطقه تبت چین واقع شده و صومعه مقدس بودائیان و اقامتگاه سابق «دالایی لاما» به شمار می رود که در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این کاخ از شاهکارهای مهم معماری تبتی بوده و نامش را از کوه پوتالا، کوهی مقدس در آئین بودایی گرفته، شامل کاخ سفید، کاخ سرخ و ساختمانهای الحاقی آ‌نهاست. در کاخ پوتالا که روزانه میزبان هزاران گردشگر است، بیش از 20 هزار مجسمه و آثار ارزشمند و هنری به نمایش درآمده است. نکته جالب توجه در مورد کاخ پوتالا این است که با وجود اینکه این کاخ بیش از ‌هزار اتاق بزرگ دارد، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما، وسعتی کمتر از یک متر مربع دارد.

شهر شیرها

شهر شیرها یا «شی‌ چنگ»، در عمق دریاچه‌ «ژیاندائو» چین قرار داشته و با قدمتی 2200 ساله به سلسله‌ امپراطوری «هان شرقی» تعلق دارد. این شهر که نام اصلی آن «شی‌ چنگ» بوده و آثار تاریخی آن دست نخورده باقی مانده، در دهه 50 میلادی در جریان یک پروژه سدسازی به زیر آب رفت و دولت از مدتها قبل با راه‌انداری تورهای ویژه گردشگران غواص، آن را به جاذبه جدید گردشگری چین تبدیل کرد. شهر شیرها که به دلیل وجود چند مجسمه‌ بزرگ شیر در آن به عنوان نگهبانان همیشگی به این نام معروف بوده دارای دهها کاخ، معبد و خانه‌ های اشرافی است که نشان می‌ دهد ساکنان آن در هزاران سال قبل مردمانی ثروتمند بوده‌ اند.

ساحل قرمز پانجین

ساحل قرمز پانجین منطقه طبیعی در نزدیک رودخانه «لیائو» چین است که بدلیل وجود نوعی گیاه دریایی به این نام معروف می باشد. این رنگ قرمز به دلیل وجود وجود گیاهی دریایی ای به نام « سوردس» که در طول بهار رشد می کند، در طول تابستان به رنگ سبز در می آید و هنگام پاییز رنگ از سبز به قرمز تغییر می دهند که باعث می شود برای چند ماه منظره ای زیبا به وجود آید. البته دولت چین این منطقه زیبا را از سال 1988 یک منطقه حفاظت شده مبدل کرده و توریستان تنها می ‌توانند با استفاده از مسیرهای مشخص از آن بازدید نمایند.

کوه های رویایی

کوه های رویایی در روستای «نانتایزی» استان «گانسو» چین  واقع شده و در نگاه اول شبیه یک نقاشی آبرنگ است که حاصل یک رویداد نادر زمین شناسی محسوب می شود. این کوهها که پس از معرفی جهانی از طریق چند شبکه تلویزیونی بین المللی در جمع 50 مقصد برتر گردشگری جهان قرار گرفتند، بدلیل وجود انواع مختلف سنگ، رنگ‌های لایه لایه را به تصویر می کشند که هربیننده ای را برای دقایقی متعجب می کند.

دریاچه یوآی آتسیوآن

دریاچه یوآی آتسیوآن یا دریاچه‌ ای در کویر که آب آن دارای خواص درمانی فراوان است، در دل مناطق کویری استان «گانسو» چین قرار داشته و توسط تپه ‌ها و شنزارها محصور گشته اند. از این دریاچه که در سالهای اخیر گردشگرانش رشد چشمگیری یافته و بر اثر یک رویداد نادر زمین ‌شناسی بوجود آمده، به عنوان مکانی برای درمان بیماریهای مرگبار نیز شناخته می شود.

ونیز چین

ونیز چین یا شهر زیبای «ژوژانگ» با قدمتی 1300 ساله که سالانه میزبان میلیونها توریست از سراسر دنیاست ، همانند شهر مشهور ونیز ایتالیا شهری روی آب بوده و از سبک خاص معماری بهره می برد. در این شرایط پیش بینی می شود این شهر زیبا در سالهای آتی در جمع پنج مقصد برتر گردشگری چین قرار بگیرد.

 

safarechina.com