نام رسمي جمهوري خلق چين
نام محلي: ژوانگهو (Zhonghua)
نام های ديگر: امپرتوري آلماني، چين سرح، چين كمونيست
پايتخت: پكن
تاريخ استقلال: داراي قدمت تاريخي
روز ملي:اول ماه اكتبر سالروز تاسيس جمهوري خلق چين(1949)
نوع حكومت: جمهوري تك حزبي خلق با يك مجلس قانون گذاري، از سال1949
رئيس حكومت: رئيس جمهور
رئيس دولت: نخست وزير
مساحت نه ميليون پانصدوهفتادودوهزارو نهصد كيلومتر مربع
واحد پول: رنميني يو آن
سرزمين چين پرجمعيت ترين كشور دنیا به شمار می رود که بخش گسترده ای از آسياي مركزي و شرقی را در میان گرفته است. اين كشور وسیع از شمال با مغولستان، از شمال شرق با كشور روسيه، از شرق با كشور كره شمالي، درياي زرد و چين شرقي، از جنوب با درياي چين جنوبي، كشور ويتنام، لائوس، ميانمار(برمه)، هند، بوتان و نپال، از غرب با كشورهاي هند، پاكستان، افغانستان، تاجيكستان، قرقيزستان همسایه است. سال های دراز است كه فرهنگ و تمدن چين زبانزد خاص و عام است.

  اطلاعات ضروري

   مدت پرواز از تهران تا پكن حدود 7 ساعت می باشد
   اختلاف ساعت: پكن حدود سه ساعت و نيم و شانگهاي حدود 4ساعت جلوتر از تهران هستند
    واحد پول چين يوان است
    مراكز خريد مهم شهر پكن شامل: بازار هنگ كنگ - فروشگاه بزرگ خونچيا - خيابان ونگ فوجينگ - مركز لوفت هانزا- مركز شيدن در خيابان شيدن- فروشگاه فرند شيپ
    مراكز خريد شانگهاي عبارتند از: خيابان نانجينگ و فروشگاه Number One
    ولتاژ برق 220 ولت
    آب لوله كشي قابل شرب نيست.
    كد تلفن پكن 008610 و شانگهاي 008621 مي باشد
    مراكز ديدني شهر پكن شامل : شهر ممنوعه- قصر تابستاني- ديوار بزرگ چين - معبد بهشت- ميدان تيان آن من - شهر زيرزميني - مقبره امپراطوران خاندان مينگ- برنامه نمايش هنرهاي ملي و آكروبات - آكواريومBlue Zoo
    مراكز ديدني شهر شانگهاي عبارتند از معبد بودا- باغ زيباي يويوان- رودخانه هوانگ يو

 

  پكن
شهر پكن مهم ترین مركز سياسي و تجاري چين بوده که با وسعت حدود 800/16 كيلومتر مربع يكي از جذاب ترين پايتخت هاي دنیا به شمار می رود. پكن داراي آب و هوايي معتدل بوده و مناسب ترین زمان براي مسافرت به آن ، فصل  پاييز و بهار مي باشد . آثار تاریخی و توریستی متعدد پكن، نمایانگر قدمت 3000 ساله اين شهر باستانی است . مسئولان شهر پكن براي جذب جهانگردان اقدامات گسترده ای انجام داده اند ، از ساخت هتل هاي بسيار شيك و مجلل، مراكز تفريحي، مراكز خريد، سالنهاي نمايش گرفته تا امكانات خوب حمل و نقل شهري، محلهاي مختلف براي اجراي اپراي Peking، و ديگر اماكن امروزي در كنار آثار باستاني همچون ميدان Tianamen، شهر ممنوعه، قصرهاي امپراطوري، ديوار بزرگ چين و معبد آسماني،قصر تابستاني و عمارتهاي زيبا ؛ تمام این موارد سبب شده تا ميليونها توريست و جهانگرد از سراسر دنیا از اين شهر بازدید نمایند .
 

معبد آسماني
اين معبد تاریخی در مكاني بسيار جذاب و دیدنی قرار دارد . امپراطوران چيني آن را به صورت  بهشت نمادي در زمين طراحي کرده اند. چينيان در آن زمان معتقد بودند كه آسمان بلند و مرتفع و زمين، پست و حقير است. و تمامي اينها نمایانگر افكار چينيهاي باستان مي باشد. از جذابيتهاي ديگر اين معبد وجود چترهايي با سر طلايي رنگ است . در ساخت اين بنا از چوب و آجر استفاده شده است .
 
ديوار بزرگ چين
ديوار بزرگ چين در واقع دژي است به منظور حفاظت از سلسله هاي مختلف چين در مقابل حمله هانيكها، مغولها، تركها و ساير اقوام چادر نشين كه از سرزمين هاي جديد مغولستان و منچوريا مي آمدند، بنا شده است. ديوار چين بلندترين ديوار ساخته شده  دنیا بدست انسان است كه به طول تقريبي 6352 كيلومتر از گذرگاه شانگهاي در درياي بوهايي در شرق و حد فاصل چين و منچوري تا لوپ نور در جنوبي ترين قسمت منطقه خودمختار زينجيانگ گسترده شده است. ديوار چین  تقريبا" مرز بين چين شمالي و مغولستان داخلي را مشخص مي كند. امروزه برخي از قسمتهايي كه در بخشهاي توريستي قرار دارد مرمت شده است.

 

 
شهر ممنوعه
شهر ممنوعه يا همان GU Gong در شمال ميدان Tiananmen در پكن قرار دارد . در چين باستان فقط دو امپراطوري Qing و Ming اقدام به ساخت كاخ و قصرهاي مجلل نموده اندكه امروزه بعنوان بزرگترين مجموعه كاخ موزه هاي امپراطوري چين با وسعت 74 هكتار در جهان مطرح مي باشد.
شهر ممنوعه با 6متر خندوق و ده متر ديوار احاطه شده است و هر ديوار آن در واقع يك دروازه دارد. شهر ممنوعه به دو بخش تقسيم مي شود:بخش جنوبي يا محوطه بيروني كه امپراطوري وقت در آنجا حکومت مي كرد و بخش شمالي يا محوطه دروني كه وي با خانواده اش در آن سکونت داشتند . ساخت قصر از سال 1407 يعني در پنجمين سال فرمانروايي Yongle، امپراطور سوم سلسله Ming آغاز شد و 14 سال بعد در سال 1420 به پایان رسید . مردم چين باستان نهايت مهارت خود را در ساخت شهر ممنوعه بكار برده اند و در ساخت آن از كاشي و آجرهاي زمرد رنگ استفاده می کردند.  ساخت شگفت انگيز و هنر معماري با شكوه شهر ممنوعه سبب جذب گردشگران زيادي شده است .
 
ميدان تيان آن من
اين ميدان در مركز پايتخت احداث شده است. مکانی براي بازديد برج Tiananmen  مقبره قهرمانان چين، كاخ ها و عمارت به ياد ماندني MAO ZEDONG  و پرچم ملي در اين ميدان هميشه برافراشته است. و همه روزه  جهانگردان زیاد و شهروندان چيني از این ميدان بازديد مي نمایند . ميدان تیان آن من در سال 1417 و طي سلسله MING در كنار شهرممنوعه بنا شده است و موزه ملي چين در شرق اين ميدان واقع شده است . در ضمن اين ميدان همه روزه با گلهاي زيبا و تازه آراسته مي شود.

 

Television Tower

 شانگهاي

اين شهر با قدمتي تاريخي در دهانه رودخانه YANGTZE واقع شده است. اين شهر صنعتي امروزه با 5/18 ميليون نفر جمعيت بعنوان يكي از مهم ترین شهرهاي صنعتي جهان به شمار می رود . شانگهاي يكي از مادرشهرهاي جهان معاصر، از نظر فرهنگي بوده و نژادهاي مختلفی را در خود جاي داده است. خصيصه رفتاري مدرنيسم  حتي چيني ها را نيز تحت تاثیر قرار دارده است . اين شهر يكي از بزرگترين مراكز مهم در زمينه بازرگاني و تجاري و يكي از بنادر اصلی در آسيا و منطقه جنوب شرق محسوب مي شود كه توجه جهانيان را به خود معطوف نموده است.
برج مخابراتي شانگهاي با 468 متر ارتفاع يكي از چهار برج بلند جهان بعنوان سمبل و نماد شانگهاي ب شمار مي رود و در بخش مياني آن مغازه ها و رستوران هاي متعددی داير مي باشد.
از ديگر مناطق ديدني شانگهاي مي توان به SHESHAN  جزيره CHONGMING، DINGSHAN و منطقهSHENSHUINGANG اشاره كرد. شرق شناسان اروپايي و غربي سرزمين بهشتي شانگهاي را به عنوان پاريس شرق نيز نام دارد.

 هانگزو
اين شهر مركز ايالت Zhejiang  مي باشد، مركزي سياسي، اقتصادي و فرهنگي با جمعيتي بالغ بر 5/6 ميليون نفر بسيار زيبا و از نظر اقتصادي در جايگاه دوم در چين مطرح مي باشد. فاصله شانگهاي با اين شهر حدود 200 كيلومتر بوده كه از طريق بزرگرهها مي توانيد كمتر از 2 ساعت به شهر هانگزو نقل مکان کنید . ساليانه 20 ميليون توريست داخلي و خارجي از مركز ايالت ZHEJIANG  ديدن مي كنند. ماركوپولو ايتاليايي اين شهر را بعنوان با شكوه ترين و جذاب ترين شهر جهان در دوران سلسله Yuan  توصيف كرده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بلیط چین و اسکله باند شانگهای چین و موزه علم و فناوری شانگهای با شماره های 02187170 و 02188505454 تماس حاصل فرمایید.

http://safarechina.com