غارهای موگائو که به نام های غارهای هزار بودا و غارهای دان هوانگ نیز شناخته می شوند، مجموعه ای از معابد بودایی در غار است که در نزدیکی شهر دان هوانگ ایالت گانسوی چین قرار دارند. این غارها در قرن های چهارم تا چهاردهم مرکز فرهنگی نزدیک به جاده ابریشم بودند و کارهای هنری مذهبی گسترده ای در آن ها یافت می شود. در این غارها حدود 600 معبد باقی مانده است که 30 معبد آن برای نمایش عمومی باز هستند.

قبل از آمدن بودائیان هند به چین، معابد چین از چوب ساخته می شدند، که با موقعیت آب و هوایی کشور چین مطابقت داشتند. سنت معابد غاری، در هند رواج داشت که علت آن فقر افراد و عدم توانایی برای تامین مصالح مورد نیاز ساخت معبد بود. 

غارهای قدیمی تر در مرکز صخره قرار دارند. هر غار با یک شماره در بالای درب ورودی آن، نشانه گذاری شده است. برای حفظ نقاشی های روی دیواره غارها، داخل آن ها چراغی روشن نمی شود. اما راهنمایان و گردشگران می توانند از چراغ های همراه استفاده کنند. 

درست در ورودی غارها، یک مرکز نمایشگاهی و تحقیقاتی بی نظیر قرار دارد که هفت غار را در آن به طور کامل شبیه سازی کرده اند و تماشای آن ها خالی از لطف نیست.

غارهای موگائو تا سال 1961 به عنوان آثار تاریخی شناخته نمی شدند و خسارات زیادی به آن ها وارد می شد. در سال 1920 گروهی از روس ها از این غارها به عنوان کلبه استفاده کردند که باعث شد نقاشی های دیواره غارها تا حدودی از بین بروند. امروزه این مکان یک جاذبه گردشگری بسیار مهم است و یک پروژه باستان شناسی مهم نیز در آن جریان دارد. در سال 1987 غارهای موگائو به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شدند.