بتکده غاز سفید یک ساختمان قدیمی مقدس بودایی است. این بتکده در حومه شهر ژیان چین قرار دارد و در مجموعه معبد داسی ین قرار گرفته است. گردشگران بسیار زیادی برای تماشای این مکان مذهبی بودایی و سبک معماری خاص آن به این بتکده می آیند. این بتکده به عنوان یکی از آثار فرهنگی کلیدی ملی در چین شناخته می شود. غاز سفید در سال 2014 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

در این مجموعه علاوه بر معبد داسی ین و بتکده غاز سفید، میدان ها، باغ ها و امکانات دیگری نیز وجود دارند که در سال 652 و در دوره امپراطور گائوزونگ از خاندان تانگ ساخته شدند. این بتکده ابتدا به صورت ساختمانی 5 طبقه با 60 متر ارتفاع ساخته شد. اکنون این ساختمان 64.5 متر ارتفاع دارد و دو طبقه به آن اضافه شده است.

ظاهر بیرونی غاز سفید مانند یک مخروط با قاعده مربع است. طرحی ساده اما زیبا و باشکوه که شاهکار معماری بودایی است. در ساخت آن از آجر استفاده شده است و از نظر استحکام وضعیت مناسبی دارد. داخل آن نیز پله های مارپیچی قرار گرفته اند و گردشگران می توانند با بالا رفتن از آن ها نمایی پانوراما از شهر را تماشا کنند. بر روی دیوارها مجسمه های بودا قرار گرفته اند.

علت نامگذاری بتکده به یک افسانه قدیمی بودایی برمی گردد. طبق این افسانه بوداییان دو دسته بودند که برای یک دسته از آن ها خوردن گوشت تابو نبود. یک روز گوشتی برای خرید پیدا نکردند. در آسمان دسته ای غاز در حال پرواز بودند. یکی از راهبان با خود گفت:"امروز گوشتی پیدا نکردیم. امیدوارم بودیستاوای بخشنده کمی گوشت برای ما بفرستد." در همان لحظه بال های یک غاز شکست و غاز روی زمین افتاد. راهبان ترسیدند و همه بر این باور بودند که بودیستاوا روح خود را به آن ها نشان داده است. پس یک بتکده در مکانی که غاز سفید افتاد ساختند و دیگر گوشت نخوردند. dubaigirls.net