موتیان یو بخشی از دیوار بزرگ چین است و یکی از قسمت هایی است که به خوبی از آن محافظت شده و بسیار مشهور است. در مقایسه با بادالینگ، این قسمت جمعیت کمتری به خود می بیند، بنابراین مقصد خوبی برای تورهای گردشگری در روزهای پر رفت و آمد است. موقعیت آن در 40 مایلی شهر پکن است و با اتوبوس شماره 916 می توانید به آن سفر کنید. طول دیوار در این قسمت 5400 متر است.

برج های دیده بانی موتیان یو در سراسر آن توزیع شده اند و برخی از آن ها در قسمت های دیگر دیوار وجود ندارند و برج های نادری در دیوار به شمار می روند. برای مثال برج دیده بانی شماره 6 به نام "ژنگوان تریس" از سه برج تو خالی تشکیل شده است.

منظره اطراف موتیان یو بسیار نفس گیر و چشم نواز است. حدود 96 درصد آن را درختان تشکیل می دهند. در بهار، گل ها در تمام کوهستان شکوفه می کنند و در تابستان، چمنزار مانند لباسی سبز تمام منطقه را می پوشاند. در پاییز درختان مملو از میوه های خوش طعم می شوند و برگ ها زرد و قرمز می شوند، گویا قله کوه طلایی شده است. در زمستان دیوار با برف پوشیده می گردد و زیبایی آن را صد چندان می سازد.

این قسمت عمدتا از تخته سنگ های گرانیت ساخته شده است. در هر دو طرف دیوار جان پناه هایی ساخته شده اند تا از حمله دشمن جلوگیری شود. در کل 23 برج دیده بانی در موتیان یو قرار دارند. دروازه آن در میانه دیوار طراحی نشده است بلکه در قسمت شرقی قرار گرفته است.

اگر چه در تمام طول سال می توان از موتیان یو بازدید کرد، اما بهترین زمان برای بازدید از این قسمت دیوار، ماه های آوریل، می، سپتامبر و اکتبر است. دمای هوا در این زمان بسیار مناسب است.